Skip to main content

W jaki sposób montuje się systemy grzewcze na podczerwień


Co warto wiedzieć o montażu systemów grzewczych na podczerwień? 

Ostatnio pojawiło się sporo firm oferujących systemy grzewcze na podczerwień, w tym folie grzewcze. Niestety folia folii nie równa, a sprzedający często nie mają wystarczającej wiedzy o zastosowaniu swoich produktów, a nawet wprowadzają swoich klientów w błąd sugerując takie albo inne zastosowanie folii.

Podstawowym i najczęściej spotykanym błędem jest stosowanie folii o mocy 200 W/m2 do ogrzewań podłogowych. Prawidłowa moc, to 80W/m2, a nawet 60 W/m2 w domach pasywnych.
Powierzchnia grzewcza takiego systemu, to ok. 80% powierzchni użytkowej pomieszczenia.
Temperatura powierzchni grzewczej nie przekracza 24°C, a najczęściej wynosi 22° C. W takiej temperaturze nie ma problemu z panelami podłogowymi, a system grzewczy generuje wystarczającą ilość energii by ogrzać budynek (mówimy tu o domu nisko energetycznym). Transmisja energii odbywa się za pomocą promieniowania podczerwonego (stąd nazwa, ogrzewanie podczerwienią)
Co robią sprzedawcy folii o mocy 200 W? Sugerują klientom mniejszą powierzchnię grzewczą, nawet o połowę (kosztuje mniej, bo nie potrzeba tyle folii). Bilans energetyczny(moc zainstalowana) będzie się zgadzać z zapotrzebowaniem, a potrzeba tylko połowę materiału. Ale w fizyce nie ma nic za darmo. Aby uzyskać z mniejszej powierzchni grzewczej tą samą ilość energii, co przy pokryciu 80 % powierzchni, konieczne jest podniesienie temperatury do 40°C. W innym przypadku pomieszczenie będzie niedogrzane! Co się dzieje. Mamy gorącą podłogę na środku pokoju, zamiast ogrzewania podczerwienią jest to powierzchniowe ogrzewanie konwekcyjne, fatalny komfort termiczny (nierównomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu), oraz podłogę, która w krótkim czasie sama się rozpadnie na skutek różnic temperatur. System grzewczy jest niesterowalny z uwagi na zbyt duże różnice temperatur podłogi i powietrza.
Niestety wielu kupujących nie zdaje sobie z tego sprawy i za namową sprzedawców, decyduje się na zakup tego typu folii, bo tak będzie taniej. Później „budzą się z ręką w nocniku”. Pieniądze wydane, a ogrzewanie działa fatalnie (także na zdrowie). Stąd też można spotkać w internecie coraz więcej negatywnych uwag o tego typu ogrzewaniu. Piszący nie zdają sobie sprawy, że ich własna pozorna oszczędność oraz nieuczciwość sprzedawców stoją za takim, a nie innym końcem marzeń o ogrzewaniu podczerwienią!
Folie o mocy 200W można stosować jedynie do ogrzewań sufitowych lub ściennych (w szczególnych przypadkach). Takie zastosowanie folii jest jak najbardziej prawidłowe. Szczególnie w budynkach starych, o wyższym zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania.

W ogrzewaniu podłogowym, folie grzewcze o mocy 200 W/m2 lub większej nie mogą być stosowane!