Zdrowo mieszkać i ogrzewać
Zdrowe ogrzewanie
Zdrowo mieszkać i ogrzewać
Konwekcyjne (tradycyjne) ogrzewania osiągają efekt grzewczy poprzez spalanie, węgla, oleju, gazu, peletu. Szczególną formą konwekcyjnych urządzeń grzewczych są pompy ciepła, solary, piece elektryczne i elektryczne grzejniki konwektorowe.
Przy spalaniu powstaje emisja pyłów i gazów zatruwająca powietrze w całej okolicy. Przyczynia się ona do wzrostu zachorowalności na choroby układu oddechowego, astmy oraz alergie.
Konwekcyjne systemy grzewcze opierają się na ogrzewaniu do wysokiej temperatury emiterów ciepła (grzejników), od których nagrzewa się powietrze, które zaczyna krążyć w pomieszczeniu. Powstaje zjawisko konwekcji. Ciepłe powietrze unosi się do sufitu, następnie ochładza się i opada do posadzki. Chłodne powietrze zostaje zaciągnięte przez gorący grzejnik i ponownie się unosi. W ten sposób powstaje wir z ciepłego powietrza i kurzu, zawierający bakterie, odchody roztoczy i zarodki grzybów pleśniowych. Powstaje typowe grzejnikowe powietrze.
Pomimo tego, że w pomieszczeniu jest ciepło, to ściany pozostają zimne. Na zimnych ścianach kondensuje się znajdująca w powietrzu wilgoć. W miejscach, gdzie występują mostki termiczne, zaczynają rozwijać się grzyby pleśniowe. Im cieplejsze powietrze, tym zawartość wilgoci w nim jest większa, co z kolei zapewnia lepsze warunki do rozwoju pleśni.
W ogrzewaniach podczerwonych energia elektryczna przekształcana jest bezpośrednio w promieniowanie podczerwone (ciepło), które nagrzewa podłogę, ściany, sufit, meble i nas samych. Dopiero pośrednio od tych elementów nagrzewa się powietrze. Występuje bardzo powolna konwekcja. Powietrze jest o 2 °C chłodniejsze od ścian i żródła promieniowania. Jest przyjemne i rześkie. Całe pomieszczenie jest równomiernie ogrzane. Cieplejsze ściany zapobiegają osadzaniu się wilgoci, a tym samym uniemożliwiają rozwój grzybów pleśniowych.
Powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią szczególnie polecane jest dla osób starszych i dzieci. Bezpośrednie ogrzewanie podczerwienią naszego ciała łagodzi dolegliwości reumatyczne,stymuluje układ odpornościowy, ogranicza dolegliwości alergiczne oraz związane z chorobami układu oddechowego. Dzieci bawiące się na podłodze nie marzną.
Pomieszczenia ogrzewane podczerwienią są oszczędniejsze w zużyciu energii. Ogrzewania powierzchniowe na podczerwień wytwarzają tylko tyle ciepła, ile potrzeba do uzupełnienia strat cieplnych budynku. Pracują w temperaturze najwyższego komfortu termicznego człowieka (21 °C).
Bezpośrednie oddawanie ciepła do otoczenia (bez pośrednictwa ogrzanego powietrza), oszczędza duże ilości energii, która w tradycyjnycych systemach grzewczych tracona jest w procesach spalania, transportu nośnika ciepła oraz ogrzewania powietrza.
Koszty eksploatacji ogrzewań podczerwonych są zdecydowanie niższe w porównaniu do ogrzewań konwencjonalnych. Płaci się tylko za zużytą energię. Więcej nic! Do tego istnieje możliwość samozasilania poprzez własną produkcję energii. Trwałość systemu wynosi 30 do 50 lat plus 10 lat gwarancji. Bezawaryjność i bezobsługowość. Możliwość sterowania temperaturą każdego pomieszczenia osobno.
Koszty eksploatacji urządzeń tradycyjnych, to cena nośnika energii, obsługa, serwisowanie, kominiarz, opłaty za energię elektryczną do pomp, wymiana części zamiennych, awaryjność, ograniczona trwałość (10 do 20 lat), gwarancja 2 lata. Wyższy koszt zakupu systemu.
Wybór należy do Państwa…